Facebook

Różne

12.07.2011Bicycle Parking

Tagi: architektura, design, parking, rowery

Zaprojektowany by odciążyć przestrzeń publiczną głównej alei handlowej holenderskiego miasta Zaandam, nowoczesny parking rowerowy Fietsenpakhuis może pomieścić 700 bicykli.

Bicycle Parking

Bicycle ParkingW związku z wprost niezwykłą popularnością, jaką cieszą się rowery w Holandii, wiele centrów miast cierpi z powodu ich zatłoczenia. W Zaandam  mieszkańcy są zachęcani do przesiadania się z samochodów na dwa kółka. Za czasów swej świetności Zaandam należało do przemysłowej części Amsterdamu. Handel towarami odbywał się w Amsterdamie, ich uszlachetnianie i przetwarzanie odbywało się w Zaandam (w tym czasie w mieście działało ponad 600 młynów wiatrowych).

Bicycle Parking

Stylistyką Fietsenpakhuis nawiązuje do magazynów towarowych, które swego czasu były nieodłączną częścią krajobrazu miasta. Parking zostały zaprojektowany jako element przestrzeni publicznej, tak by zapraszać wszystkich rowerzystów do środka. Ogromne harmonijkowe drzwi prowadzą do wnętrza. Dolne piętro jest wyłożone kostką, zlewając się z ulicą.

 

Fasada budynku jest przeszklona, więc z zewnątrz widać zaparkowane rowery. Na parterze znajdują się pracownie mechaników, którzy sprawują pieczę nad budynkiem – zajmują się toaletami, naprawą rowerów i ich wypożyczaniem. Energia wykorzystywana wewnątrz budynku pochodzi z paneli słonecznych na dachu. Budynek ogrzewany jest pasywnie, przez promienie słoneczne. Naturalna wentylacja pozwoliła na redukcję kosztów. Dzięki Fietsenpakhuis zmniejszyła się liczba ludzi w Zaandam podróżujących samochodami.

Via contemporist.com

Autor: tomek


Galeria

Komentarze

Aby móc uczestniczyć w dyskusji musisz się zalogować

Zaloguj się

do góry