Facebook

Architektura wnętrz

17.09.2011Boathouse

Tradycyjne norweskie domy-łodzie służyły do przechowywania łodzi oraz przyrządów potrzebnych do połowów. Przeznaczenie prezentowanego dzisiaj projektu jest zgoła inne. Budynek jest pełnoprawnym domem mieszkalnym.

Boathouse znajduje się w norweskiej miejscowości More Og Romsdal. Autorami projektu tego domu są architekci ze studia TYIN tegnestue.
Z zewnątrz struktura ma tradycyjny kształt sześcianu na planie prostokąta. Wyposażono ją także w dwuspadowy dach. Ściany wykonano z drewna. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie szklanych pasów sięgających od poziomu ziemi do samego sufity. Zapewniają one znakomite oświetlenie wnętrza. Z racji tego, że dom znajduje się na brzegu architekci stworzyli specjalne ściany, które otwierają się do góry (podobnie jak drzwi niektórych garaży). Dzięki temu w bardzo szybki sposób mieszkańcy domu mogą przenieść się z zamkniętego pomieszczenia na zewnątrz - wszystko bez ruszania się z fotela. W środku dom urządzono w sposób na wskroś surowy. Najważniejszym materiałem jest drewno z którego wykonano ściany, podłogi oraz meble. Drewniane powierzchnie i meble nie zostały w żaden sposób pomalowane dlatego też całe wnętrze ma naturalny, surowy charakter. W środku wszystko jest maksymalnie uproszczone.
Podsumowując, Boathouse to przykład udanej realizacji, która czerpie z tradycji. Autorom udało się w umiejętny sposób odtworzyć surowy klimat prawdziwych norweskich domów-łodzi. Przy okazji przemycili kilka współczesnych rozwiązań prowadzących do unikatowej całości.


via archdaily.com

Autor: tomek


Komentarze

Aby móc uczestniczyć w dyskusji musisz się zalogować

Zaloguj się

do góry